Aljaška v zimě a start Iditarodu

Kód:2017
Země: USA
CENA
Seznam termínů
1. den
01.03. Odlet z Prahy do Anchorage. Po příletu v nočních hodinách nájem vozidel SUV, transfer do hotelu a ubytování.
2. den
02.03. Dopoledne si prohlédneme centrum Anchorage. Je zajímavé vidět, jak tohle město žije v období arktické zimy.Samozřejmě navštívíme Lake Hood, největší základnu hydroplánů světa. Část jich je na břehu a čeká na jaro, část jich létá s lyžemi na podvozku… po poledni odjedeme na jih k pohoří Gugach Mountains. Cestou navštívíme záchrannou stanici divokých zvířat a pozdravíme se s těmi, které nejsou zrovna v zimním spánku. Den zakončíme příjezdem do lyžařského resortu Alyeska v osadě Girdwood. Hotel má docela velký bazén a jacuzzi s mořskou vodou /samozřejmě krytý/, takže je jasné, kam se půjde večer. A určitě si objednáme „aurora wake up call“ – budíček pro případ, že polární záře nad údolím bude silnější než obvykle !!
3. den
03.03. Na dnešek by se měli těšit lyžaři !! Ráno si ti, kteří půjdou lyžovat půjčí v hotelu výbavu /platíte na místě, stejně jako skipass/, a všichni společně vyjedeme lanovkou /začíná přímo v hotelu/ na horu Seven Glaciers Mountain. Lyžaři se pustí do pokořování zdejších skvělých sjezdovek /lyžování s výhledem na oceán hluboko pod Vámi/, ostatní se z vyhlídky vrátí dolů a společně pojedeme navštívit sousední údolí s vyhlídkami na alpinské ledovce /lyžaři je uvidí shora/. Odpoledne se určitě sejdeme opět u bazénu, a večer doporučujeme večeři v restauraci na horní stanici lanovky. Mají tam skvělého kuchaře.
4. den
04.03. Ráno vyrazíme do Fairbanks. Cestou nás čeká návštěva chovné stanice Aljašských huskies, kterou vlastní čtyřnásobný vítěz slavného Iditarodu Dallas Seaway. S ním se asi nepotkáme, protože bude mít pár dnů před startem Iditarodu jiné starosti,ale absolvujeme okruh zasněženou pustinou na psích spřeženích uzpůsobených pro „amatéry“, samozřejmě se zkušenými mushery. Prohlédneme si chovnou stanici, vyfotíme se se psy /na to, jak jsou to namakaní šampióni se moc rádi nechají drbat za ušima/ i s Dallasovými trofejemi, a vyrazíme na další cestu/. Dalším cílem je Talkeetna, odkud startují všechny expedice mířící k Denali /dříve Mt. McKinley/. My odtud odstartujeme náš hodinový let kolem Denali/fakultativně, ale zcela doporučujeme !!/.
Pokud se povede počasí, je to zážitek snů, a v zimě je počet slunečných dnů mnohem vyšší než v létě !! Po návratu a pozdním obědě v Talkeetna Roadhouse /kudy prošly všechny horolezecké celebrity světa/ budeme pokračovat do Fairbanks, kam dorazíme už za tmy. Po ubytování, pokud bude dobrá viditelnost, určitě všichni vyrazíme za město pozorovat polární záři…
5. den
05.03. Dopoledne si prohlédneme centrum Fairbanks. Také zdejší Visitor Center je skvělé, bezvadně seznámí návštěvníky s městem i okolím ve všech ročních obdobích. Dalším místem, které navštívíme je osada North Pole a dům Santa Clause. Tuhle „ujetou“ atrakci nejde vynechat, a fotku s živým Santou a jeho sobem musíme všichni mít !! Odpoledne dorazíme do Chena Hot Springs. Jak název napovídá, čekají nás horké prameny, a to ne ledajaké. Protože večerní a noční teploty tu v zimě dosahují neskutečných hodnot, často se tu soutěží o nejhezčí zmrzlý účes – stačí se na pár vteřin vynořit trochu výš z vody… ale zvládají to jiní, užijeme si to i my. Po setmění se právě odtud nejlépe pozoruje polární záře, jejíž epicentrum je zde přímo nad hlavou. Do hotelu ve Fairbanks se vrátíme pozdě v noci.
6. den
06.03. Do dnešního dne bychom měli vidět už dostatek zvířat, ale dnešek by to měl završit. Ráno se vydáme směrem na jih do Delta Junction, kde oficiálně končí Alaska Highway. Cestou máme velkou šanci pozorovat muskoxy, jeleny a losy. Další cesta do Glenallenu povede krajem velkého výskytu losů – ti se v zimě nemohou schovat do hustého houští, takže los nám časem zevšední… co nezevšední, je pohled na hory národního parku Wrangell-St. Elias. Zaledněné a zasněžené hory v neskutečné výšce dostanou každého. Snad počasí vyjde… Poslední část cesty tohoto dne povede podél Matanuska Range – horského pásma se stejnojmenným modrým ledovcem. Večer dorazíme do Anchorage a ubytujeme se.
7. den
07.03. Dnes zhlédneme oficiální start nejslavnějšího závodu psích spřežení na světě – Iditarodu. V tento den jde vlastně o defilé všech spřežení, přehlídku toho nejlepšího, co v tomto oboru může Amerika nabídnout. Vše probíhá v centru Anchorage na hlavní třídě, kterou pořadatelé během předchozí noci promění v sněhovou závodní dráhu. Po tomto zážitku Vám doporučujeme „dořešit“ poslední nákupy před cestou domů – určitě přijde vhod volný podvečer v centru Anchorage !!
8. den
08.03. Dopoledne se přesuneme do osady Willow, kde zhlédneme ostrý start závodu. Tady si už nikdo na nic nehraje, odteď nastává 8-10 dnů nelítostného souboje musherů a jejich psů s přírodou a tisícovkou mil… Večer se vrátíme zpět do hotelu ke krátké poslední noci na Aljašce.
9. den
09.03. Dle letového plánu nás čeká odjezd na letiště, vrácení vozů a odlet do Prahy, samozřejmě s přestupy na území USA.
10. den
10.03. Přílet do Prahy naši společnou cestu ukončí…
Cena zahrnuje
leteckou dopravu v turistické třídě dle itineráře /na vyžádání samozřejmě zajistíme i business, vyšší economy nebo placený výběr sedadel/,
8 x nocleh ve dvoulůžkových pokojích v hotelech minimálně 3* kategorie /single na vyžádání za příplatek/,
pozemní dopravu dle popisu a itineráře,
program dle itineráře včetně návštěvy Wildlife Sanctuary v Girdwoodu,
výjezd lanovkou na Seven Glaciers Mountain,
návštěvu chovné stanice Huskies a jízdu na saních se psím spřežením,
vstup do horkých pramenů Chena Hot Springs,
zhlédnutí startu Iditarodu v Anchorage a ostrého startu ve Willow
průvodce America Tours a doprovod člena managementu America Tours,
naše komplexní pojištění pro cesty do Ameriky /storno za doplatek/
zákonem požadované pojištění CK proti úpadku
Cena nezahrnuje
Vstupní autorizaci do USA – ESTA /většina z Vás ji asi má, ale zkontrolujte si její platnost, platí jen 2 roky !!/,
stravu
aktivity a vstupy nevyjmenované výslovně v předchozím odstavci,
případné spropitné komukoli,
případné poplatky a palivové příplatky vzniklé dodatečně po datu 01.10.2019
Příplatky
- pojištění storna zájezdu /ERV pojišťovna/ 1.800
- příplatek za jednolůžkový pokoj 22.100
Slevy
- sleva pro třetí osobu na pokoji (dvě dvoulůžka) 4.300
Výlety
- návštěva chovné stanice Huskies v ceně zájezdu
- vstup do termálních pramenů Chena Hot Springs v ceně zájezdu
- let letadlem nad Denali z Talkeetny /cca 75 min./ 7.500
USA

Spojené státy americké leží ve střední a jižní části Severní Ameriky, na Aljašce a na Hawajských ostrovech. Přidruženými státy jsou Portoriko a Severní Mariana, k zámořským územím patří Americká Samoa, Guam, Panenské ostrovy a další. Pevninské území USA je na východě převážně nízké s členitým pobřežím, směrem k západu se zvedá. Pobřeží Tichého oceánu je naopak hornaté.

Shrnout podnebí země do jedné věty je nemožné. Snad jen uvedeme-li, že se zde lze setkat s takřka jakýmkoliv podnebím – na severu Aljašky s arktickým, na Hawajských ostrovech s vlhkým tropickým, na většině území však s mírným, které je na jihu velmi teplé, zatím co na severu a v horách chladné. Časté jsou náhlé průniky studeného vzduchu od severu k jihu a naopak. Stejně bohatá na typy je i vegetace – na severu s převládajícími jehličnatými a smíšenými lesy, dále k jihu pak prérie a bezlesé stepi.

Není přesně jasné, kdo tento kontinent objevil. První zmínky o objevení Newfoundlandu Vikingem Leifem Erikssonem se datují mezi roky 1000 až 1015. Žádné stopy se o tom ovšem nedochovaly. O to víc jich zanechali Španělé. 11 října 1492 tento kontinent objevil pro Evropu Kryštof Kolumbus. Od roku 1607 se do kolonizace výrazně zapojili také Britové. V roce 1626 prodali indiáni na Manhattanu svůj ostrov jedné holandsko – západoindické koloniální společnosti za směšnou částku 60 guldenů – resp. 24dolarů. Na místě byl založen Nový Amsterdam. Angličané ho pak doslova přes noc mění na Nový York – New York. 4. 7. 1776 je na kongresu ve Filadelfii oficiálně přijata Deklarace nezávislosti. V roce 1789 v New Yorku skládá svou přísahu první americký prezident George Washington.

Do země je striktně zakázán dovoz většiny druhů zejména čerstvých potravin a zemědělských výrobků (včetně svačiny z letadla). Dovoz předepsaných léků pro osobní spotřebu je s výjimkami dovolen. Je zakázán dovoz narkotik.

Všeobecně je zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti. Při nošení alkoholu je nutné dbát na to, aby byl v neprůhledném obalu. Do rozporu se zákonem se dostane i ten, kdo se objeví na veřejnosti v podnapilém stavu. Nakupovat a konzumovat alkohol na veřejnosti smějí v USA pouze osoby starší 21 let. Stejná věková hranice platí i pro hraní v kasinech.

V síti USA je obvyklý střídavý proud o napětí 110V. Zástrčky musí mít dva ploché kolíky. Pokud si tedy s sebou do Ameriky budete brát nějaké elektrické spotřebiče, je nutné, aby umožňovaly změnu napájecího napětí. Jinak potřebujete transformátor a v každém případě také adaptér pro připojení k U. S. zásuvce.

Spropitné se sice na účtech v amerických restauracích a barech většinou neuvádí, přesto je s ním ovšem třeba počítat a bere se spíše jako nezbytný poplatek za obsluhu. Váš číšník nebo servírka by jej měli dostat ve výši nejméně 10 – 15 % z účtované částky za konzumaci. Se spropitným počítají také nosiči, portýři i obsluha výtahu.


““ 

Rezervujte si pobyt

Základní ceny - platí na osobu (není-li uvedeno jinak)

Příplatky - platí na osobu a noc (není-li uvedeno jinak)